Czy zdecydować się na kuchnię bezuchwytową? Warto czy nie warto? Czy są praktyczne? Wiele osób zadaje sobie te pytania…
Rozwiązanie to jest subtelnym akcentem w kuchni, nadaje kuchni minimalizmu oraz nowoczesnego wyglądu. Szczególnie przy kuchni otwartej na salon, w którym znajdują się inne meble. Uchwyt tradycyjny to niestety kolejny element, który musi współgrać z całością. Czy rozwiązania bezuchwytowe są praktyczne? Tutaj niestety nie wszystkie argumenty są na TAK… Jest kilka rozwiązań.
Uchwyty frezowane we froncie
Pierwsze to uchwyty frezowane we froncie, najczęściej lakierowanym. Trzeba o nie dbać i obchodzić się ostrożnie, są podatne na uszkodzenia, odpryśnięcia lakieru oraz zarysowania przede wszystkim od paznokci. Urządzenia typu chłodziarka oraz zmywarka wymagają wprawy przy otwieraniu i to jest najczęstszym powodem do narzekań. Po za tym takie kuchnie są bardzo estetyczne oraz nowoczesne.
Uchwyty listwowe korytkowe
Kolejnym rodzajem uchwytów, których w zasadzie nie ma są uchwyty listwowe. Takie rozwiązane polega na umieszczeniu pomiędzy frontami około sześciocentymetrowej listwy dystansującej, która pozwala na włożenie palców pomiędzy fronty i otworzenie ich przez pociągnięcie od wewnątrz. Jest to rozwiązanie typowe dla kuchni nowoczesnych. Listwy te wykonane są z metalu bądź aluminium. System bezuchwytowy listwowy ma swoich zwolenników i przeciwników, ze względu na rzucające się w oczy przerwy między frontami. W szafkach dolnych stosuje się uchwyty poziome, w wysokiej zabudowie natomiast musimy liczyć się z większą szerokością szafek gdyż np. przy zabudowie lodówki należy zastosować uchwyty pionowe. Szafki w systemie bezuchwytowym wymagają specjalnej konstrukcji, inna jest również wysokość (kilka centymetrów wyższe). Dlatego też przy projektowaniu kuchni musimy liczyć się z tym szczególnie kiedy szafki będą pod oknem. Rozwiązanie to wymaga również większej dopłaty.
System bezuchwytowy mechaniczny (tzw. Tipon)
Dużym zainteresowaniem cieszy się system mechanicznego otwierania frontów, otwieranie na klik, wcisk, tipon. Jest to prosty mechanizm wypychający front po wciśnięciu. Na rynku znajdziemy również urządzenia do zabudowy takie jak chłodziarka czy zmywarka otwierana na klik. Musimy przyzwyczaić się, że otwierając fronty w ten sposób będziemy zostawiać ślady po palcach co jest istotne dla wielu klientów. Minusem jest również szczelina potrzebna do dociśnięcia frontu. Niby odstaje on 1-2 milimetry od korpusu szafki, nie każdemu to się podoba oraz jest to zaproszenie dla kurzu. Rozwiązanie to również nie działa idealnie, przede wszystkim przy szufladach, które potrafią się zaciąć. Aby zamknąć takie fronty musimy również liczyć się z tym, że należy je ponownie „wcisnąć”.
System bezuchwytowy elektryczny
Ciekawym systemem choć niestety dość drogim jest elektryczne wspomaganie otwierania przede wszystkim szuflad. Co prawda musimy pomyśleć o nim na etapie projektowania mebli, wymagają przede wszystkim głębszych szafek. Musimy też pamiętać o umieszczeniu zasilania. Zasada działania podobna jest do wcześniejszego rozwiązania na tzw. klik jednakże dodatkowo front zostanie mocniej wypchnięty. Otworzyć możemy nawet kolanem. Ciekawych rozwiązaniem są szafki górne otwierane uchylnie. Aby zamknąć należy wcisnąć przycisk i front zamknie się automatycznie. Niestety często zdarza się, że otwieramy je niechcąco, np. opierając się. Również cena jest dość wysoka.
Nie ma rozwiązania idealnego. Musimy sami szukać rozwiązania optymalnego dla naszych potrzeb, zgodnego z naszym poczuciem piękna, estetyki oraz budżetem. Możemy powyższe rozwiązania stosować w całej kuchni jak również łączyć z uchwytami tradycyjnymi. A wam jakie rozwiązanie najbardziej odpowiada? Napiszcie, dokonajcie oceny. My również służymy pomocą z zakresu projektowania oraz profesjonalnego doradztwa z zakresu stworzenia wymarzonej kuchni.